2 rok formacji – informacje

Drodzy Kandydaci do bierzmowania i ich Rodzice.

Wczoraj (16.09) odbyło się spotkanie rozpoczynające drugi rok formacji do bierzmowania. Przypomnę część informacji.

1. Spotkania będą odbywać się jak zwykle: raz w miesiącu spotkanie całego „rocznika” i raz w miesiącu w małych grupach. Ze względu na mniejszą liczbę animatorów grupy prawdopodobnie nieco się zmienią, ale do czasu publikacji nowej listy grup zapraszam na spotkania do dotychczasowych animatorów.

2. Terminy spotkań ogólnych są ogłaszane w niedzielnych ogłoszeniach i w kalendarzu online. Pojawiła się w nim także część terminów spotkań małych grup, pozostałe pojawią się w nim w najbliższym czasie, po podaniu dat przez animatorów.

3. Kalendarz ma tę zaletę, że go sobie podpiąć w programie kalendarza w telefonie. Przy tym trzeba poprawnie ustawić synchronizację kalendarza, aby pojawiały się nowe terminy i ew. aktualizowały bieżące (niektórym wyświetlają się cykliczne terminy z zeszłego roku, a przecież w nowym się zmieniły; już usunąłem niepoprawne we wrześniu).

4. Na niedzielnym spotkaniu powtórzyłem m. in to co już pisałem tu. Bardzo proszę osoby, które nie pochwaliły się przede mną znajomością całej pierwszej części katechizmu (tzn. pierwszej serii jak to jest napisane w (diecezjalnym – zielone strony) Dzienniczku kandydata do bierzmowania w sekcji „To trzeba znać”), aby uczyniły to do 6 października 2018 r.

5. Ustaliliśmy na niedzielnym spotkaniu także, że jeśli ktoś był w zeszłym roku chociaż 4 razy to można będzie znaleźć dla niego sposób aby nadrobić zaległości. Wczoraj zaproponowałem uczestnictwo w rekolekcjach ewangelizacyjnych, które zaczęły się u nas w kościele  11.09.2018 i potrwają jeszcze przez 7 wtorków (po mszy św. wieczornej). Rekolekcje te ze swej natury domagają się aby uczestniczyć w całości, więc rozumiem, że dla niektórych mogłoby to być bardzo trudne. Dlatego po dzisiejszej rozmowie z s. Renatą opiekunką scholi parafialnej chcę zaproponować młodzieży, która ma jakieś zaległości (pozostałym oczywiście też) w obecności na spotkaniach, aby zaangażować się w życie liturgiczne parafii. Można by np. na jakiś czas włączyć się w próby scholi, albo dołączyć do ministrantów czy lektorów (wiele młodzieży tłumaczy swoją absencję dużą ilości nauki; z pewnością, ktoś taki potrafi dobrze czytać, a jeśli ma wiele wiedzy to trzeba będzie umieć ją przekazywać, do czego czytanie w kościele może stać się dobra wprawką). Msze na których można by posłużyć są 24 razy w tygodniu (w dni powszednie np. 0 7.00, 9.00 i 18.00), więc jest wiele momentów, kiedy chłopcy mogliby zadzwonić dzwonkiem. A czytać mogłyby także dziewczęta i do tego nie jest konieczna nawet komża. Myślę, że także jakaś duchowa lektura nadałaby się do nadrabiania przygotowania do bierzmowania, ale tu znowu trzeba by podejść do sprawy sumiennie a książka to musiałoby być coś poważnego, stosownie do sytuacji (szczegóły należy ustalić ze mną).

Z błogosławieństwem, ks. Tomasz Baczyński.